Protez Damak

Protez Damak (Total Protez)
Kişiler eksik dişlerinin yerini doldurabilmesi ve sağlıklı ve güven içinde gülebilmeleri için tam veya yarım damak protezi kullanırlar. Bu tip protezler akrilik (plastik) veya metalden üretilirler. Tam veya full damak denilen protez alt ve üst çene tam dişsiz vakalarda, parsiyel veya yarım damak denilen protez ise bir kısım dişlerin eksik olduğu durumlarda kullanılır. Yarım damaklar bir kanca veya içten bağlantılı topuz uçlar yardımıyla dişlerden destek alırlar.

 

Dişlerim Çekildikten Ne Kadar Süre Sonra Hareketli Protezi Teslim Alabilirim?

Protezler genellikle dişler çekildikten hemen sonra yapılabilir. Bu tip protezlere “immediate dentures” acil protez tanımı yapılır. Diş hekimine protezi yapımı öncesi gerekli ölçümlerin ve ölçülerin alınabilmesi için uğramanız gerekmektedir. Acil protez yardımıyla dişlerin çekiminden sonra dişetleri iyileşirken hastalar dişsiz kalmazlar. Ancak dişler çekildikten sonra ilk altı ay içerisinde kemikte ve dişetlerinde çekilme meydana gelir. Eğer dişetleri çekilirse, yapılan acil protezin adaptasyonu bozulur ve iç bölgesine besleme gerekebilir. Bu işlemin öngörülebilirliği diş hekimine bağlıdır.  Bazı durumlarda diş hekimi hastasına dişetlerinin ve çekim boşluklarının tam olarak iyileşmesini önerebilir. Böyle bekleyerek yapılmış bir protez çok daha iyi bir adaptasyon sağlar. İyileşme süresi uzun zaman alabilir.

 

Üst Damak Protezim Çok İyi Oturuyor Ancak Neden Alt Damak Protezimde Sorunlar Yaşıyorum?

Üst çene damak protezi daha fazla alandan destek alarak daha iyi vakum yapar. Doku desteği alt çene damak protezlerde daha azdır, ve dil ve yanak arasında kalan protez hareketli dokular vasıtasıyla yerinden oynar, stabilitesi bozulur. Bir süre sonra hasta yeni damak protezinin şeklini öğrenecek ve ona göre ağız açıkken bile ağız içerisinde nasıl sabit tutulacağını kendisi belirleyecek. Bazı zor durumlarda hasta uzun sürede olsa protezi tolere edemez ve zaman içerisinde protezin yararından çok zararı olduğunu düşünür. Böyle durumlarda tam dişsiz hastalara implant tedavisi önerilebilir. Dental implantlar hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için lütfen tıklayınız.

 

Damak Protezlerin Bakımında Dikkat Edeceğim Noktalar Nelerdir?

Damak protezleri eğer düşürürseniz kırılabilir. Her zaman protezleri sabunlu suyun altında el yardımıyla ovalayarak temizleyin veya temiz duru bir mendil yardımıyla yüzeyindeki birikintileri alabilirsiniz. Genel kural fırçala, iyice ıslat ve tekrar fırçaladır. Islatmadan önce protezleri fırçalamak gerekir ki yüzeyindeki besin artıkları veya debrisler kaldırılsın. Burada önemli olan çok yumuşak (ultra soft) bir fırça yardımıyla basınç uygulamadan temizlemektir. Kesinlikle sert bir fırça ile kuvvetli bir şekilde fırçalanmamalıdır. Piyasada bulunan bazı markaların protez temizleyici olarak ürettiği efervesan (köpürüp eriyen) protez temizleyici tabletleri vardır. Bu tabletlerin hem temizleyici hem de ferahlatıcı etkileri bulunur. Bu durumda her zaman üreticinin direktifleri doğrultusunda hareket edilmelidir. Tablet temizleyici kullanılsa bile dişler yeniden fırçalanmalıdır.

 

Metal ve Akrilik (Plastik) Yarım Damak Protezleri Arasında Ne Fark Vardır?

Akrilik (plastik) protez damaklarının yapımı daha ucuzdur. Ancak eğer iyi bir şekilde dizayn edilmez iseler karşıt bölgedeki dişlere zarar verebilir. Metal olanlar genellikle krom-kobalt alaşımından elde edilirler ve daha dayanıklıdırlar. Akrilik (plastik) damak protezine göre daha hafiftirler ve doğal dişlerden destekli yapılabilirler. Her ne kadar taban metal olsa da dişeti bölgesi pembe akrilik ve dişler bölgesi doğal diş renginde takım dişlerdir. Plastik olanlara göre daha pahalıdır.