Dijital Diş Hekimliği

Cad – Cam Tekniği

CAD/CAM bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretim anlamına gelmektedir. Bilgisayarların, protezlerin dizaynında ve üretilmesinde kullanılmasıyla ilgili bir teknolojidir. CAD/CAM teknolojisi ile defalarca diş hekimine gitmeye gerek kalmadan tek seansta kusursuz restorasyonlara kavuşmak mümkündür.

Cad/Cam iki aşamalı bir sistemdir. Birinci aşamada hastanın ağzından optik kamera ile alınan görüntüler direkt olarak cihaza kaydedilir ve bilgisayarda özel yazılımlar (CAD) kullanılarak hastaya en uygun protezlerin tasarlanabilir.

İkinci aşama da ise dizaynı yapılmış olan restorasyon seramik bloklardan özel bir cihazla kazınarak üretilir ve restorasyon hazır hale getirilir. Bu aşamada da üretim yazılımı (CAM) kullanılır. Tüm bu işlemler otomasyon sistemi ile gerçekleşir ve laboratuvar kaynaklı oluşabilecek kusurların ayrıştırılması nedeniyle sistemin hata payı sıfıra iner. Bu sayede istenilen protezler sorunsuz şekilde üretilerek hastalara uygulanabilir ve yaklaşık olarak 2 saat içinde restorasyonların üretilebilmesi mümkün hale gelir.

Diş Hekimliğinde CAD/CAM Hangi İşlemlerde Kullanılır ?

Protetik diş tedavisinde sıklıkla uygulanan porselen restorasyonların (kuron ve köprüler, lamineler, inley ve onley v.s) çok daha uyumlu ve estetik bir şekilde tasarlanması ve üretilmesinde kullanılmaktadır.

CAD/CAM Sisteminin Avantajları Nelerdir?
Bu teknik ile dişlerin ölçüsü bilgisayara bağlı bir kamera yardımı ile fotoğraflanarak alındığı ve elde edilen görüntüler ile sanal olarak restorasyon hazırlandığı için güvenilir bir metottur. Sistemin hassasiyeti mikon seviyesindedir ve geleneksel yöntemlerle elde edilebilmesi mümkün değildir. 2 saat gibi kısa bir sürede restorasyonlar hazırlanabildiğinden zamandan tasarruf sağlanmakta ve tasarım aşamasında her türlü detayın gözlenip kontrol edilebilmesi sayesinde üretim kalitesi de artmaktadır. CAD/CAM sistemi kusursuz bir estetik görünüm elde edilebilir.

CAD/CAM Yöntemini Kimler Tercih Edebilir?
Kısıtlı zamanı olan veya geleneksel yöntemlerdeki prova aşamaları ile vakit kaybetmek istemeyen, protezlerinin yapım süreci ile ilgili estetik kaygılar taşıyan ve bulantı refleksi nedeni ile ölçü aşamasından çekinen kişiler CAD/CAM uygulamasını tercih edebilirler.