Çocuk Diş Hekimliği

ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ

Çocuğumu Diş Hekimine Ne Zaman Götürmeliyim?

Çocukların ebeveynleriyle beraber olabildiğinde diş hekimine gelmesi önerilir. Daha sonra diş hekiminizin önerileri doğrultusunda rutin kontrollere çağrılır. Bu şekilde çocuklar gelecekteki randevularına hazırlık bakımından klinikteki seslere, kokulara ve tüm oluşumlara bir nevi hazırlatılmış olur. Bu hazırlıklar ne kadar erken olursa çocuğun rahatlığı o kadar fazla olur.

 

Çocuğun Diş Hekimiyle İlk Randevusu

Çocuğunuzun diş hekimiyle ilk tanışmasını özel bir güne örneğin doğum gününe denk getirebilirsiniz. İlk randevuda iyi bir ağız hijyeni için gerekli durumlar çocuğa anlatılır. Kesinlikle ağrılı ve kendisinin rahatsız olacağı herhangi bir işlemden kaçınılır. Devam randevusu kısa zaman sonra verilir ve ağız içi muayene edilerek erken teşhis konulabilecek hastalıklar tespit edilir. Her çocuk senede iki defa diş hekimine rutin kontrollere gelmelidir. Bu şekilde gelişebilecek herhangi bir çürük oluşumuna erken vakitte müdahele edilir.

 

İyi Alışkanlıklar Ömür Boyu Sürer..

Çocuğunuzun dişlerine erken dönemde bakım yapılması kendilerinin ömür boyu bir bakıma sadık kalmalarına ve yetişkin dönemlerinde çok daha sağlıklı bir ağız hijyenine sahip olmalarını sağlar.

Her ne kadar çocuğunuzun altı aylık olana kadar dişleri olmasa da biz diş hekimleri olarak ebeveynleri yumuşak bir bez ile çocuklarınızı diş etlerini yavaşça temizlemelerini öneriyoruz. Bebeğinizin ilk süt dişleri çıktığı andan itibaren de hemen anne-baba tarafından fırçalanmasını öneriyoruz. 6 ile 12 ay arasında çocuğun az da olsa bir fırçalama alışkanlığı edinmesi gerekiyor. Yumuşak temiz bir bez veya yumuşak bir diş fırçası ile macunsuz olacak şekilde bebeğinizin diş ve dişetleri hafifçe fırçalanmalıdır. Diş macunu iki yaşına kadar önerilmemektedir. İki yaşından sonra da bezelye tanesi büyüklüğünde florürlü bir diş macunu ile ebeveynlerin kontrolünde fırçalanmalıdır. Kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce günde iki defa fırçalanması idealdir. Bunu çocuğunuzla geçirdiğiniz bir oyun zamanı gibi hissettirebilirsiniz. 6 yaşından küçük çocuklar diş fırçalama konusunda yardıma ihtiyaç duyarlar. 2-3 dakika sürecek şekilde dişlerin fırçalanması çocuğa anne-baba tarafından gösterilmelidir. Biz diş hekimleri olarak bu konuda anne-babaya ve en önemlisi çocuğunuza yardımcı olmaya hazırız.  İlk dişler sürdüğünde çocuklar için özel üretilen bir diş fırçası ile dişlerini fırçalayabilirsiniz. Çocuğunuz en azından 7 yaşına kadar sizlerin gözetiminde dişlerini fırçalamalıdır. Bütün dişler sürdükten sonra küçük başlı bir diş fırçası yardımıyla tek bir bölgeye odaklanarak dairesel hareketlerle dişleri fırçalamaya çalışılmalıdır. Dişlerin her yüzeyinin ve dişetlerinin de fırçalanması unutulmamalıdır. Diş fırçalama rutin haline getirilmeli ve her sabah ve akşam yatmadan önce günde 2 defa dişler fırçalanmalıdır. Çocuğunuzu bu alanda cesaretlendirmeye çalışmalı, dişlerini fırçalarken de onu övmeyi unutmamalıyız.

 

Diş Çürüğü

Ağız içerisinde yaşayan spesifik bakteri veya germlerinin oluşturduğu bir hastalıktır. Hasar beyaz veya kahverengi noktasal lekelenmeler olarak başlar ve zamanla dişin mine tabakası kırılarak bir boşluk oluşur. Bir defa boşluk oluşunca çürüğün ilerlemesi hızlanır. Bunun nedeni alttaki tabakanın mine tabakasından daha yumuşak olması ve bölgenin temizliğinin zorlaşmasıdır. Birçok çürük arka bölge azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinde oluşur. Çünkü bu bölgelerde girintiler fazladır ve bu girintilere besin sıkışması olur.

Çocuklarda, diş çürüklerinin %80’i dişlerin çiğneyici yüzeylerinde oluşur. Bu yüzeyler fissür örtücülerle korunabilir. Fissür örtücü azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerine uygulanan beyaz akışkan bir tabakadır. Yüzeyde bulunan girintilere nüfus eder, derin olmayan düz bir yüzey oluşturur.  Her ne kadar fissür örtücüler süt dişleri için önerilsede, altı veya yedi yaşlarında süren birinci kalıcı azı dişine de çoğunlukla uygulanmaktadır.

 

Çocuğumda Diş Çürüğünü Nasıl Önleyebilirim?

Çocuğunuz ne kadar şekerli veya asidik yiyecek ve içecekleri tüketirse o kadar diş çürüklerine yatkın olur. Bu nedenle şekerli ve asidik yiyeceklerden olabildiğince uzak tutulmalıdır. Eğer çocuğunuza atıştırmalık besinler vermek istiyorsanız peynir, sebze veya meyve vermeyi deneyin. Kurutulmuş meyvelerden dişlerin yüzeyine yapıştığı ve şeker oranları fazla olduğu için uzak tutmaya çalışın.  Hatırlanması gereken bir diğer önemli hususta bazı bebek mamalarının şeker içeriğinin fazla olmasıdır. Mamaların içerikleri kesinlikle kontrol edilmelidir. Bazı durumlarda şeker olarak fruktoz, glukoz, laktoz ve sukroz yazılır. Günde iki defa iki dakika boyunca eksiksiz sabah ve akşam dişler fırçalanırsa çürük oluşumu olabildiğince engellenir.

 

Çocuklar Ne Tür Diş Fırçası Kullanmalıdır?

Renkli diş fırçaları, renk değiştiren diş fırçaları, sapında çocuğunuzun favori karakterinin resminin olduğu diş fırçaları ve zamanlayıcılı diş fırçaları gibi birçok değişik tipte fırçalar vardır. Tüm bu fırçalar çocuğu dişlerinin fırçalaması konusunda cesaretlendirir. Önemli olan nokta küçük başlı yumuşak diş fırçaları kullanmaktır.